ALERGIA

ALERGIA 2017-05-13T13:54:15+00:00

alergiaDla alergików noszących soczewki kontaktowe symptomy takie jak piekące oczy, łzawienie i zaczerwienienie są dużym dyskomfortem w codziennym życiu – w okresie nasilenia alergii ratują się częstszym używaniem kropli nawilżających, okazjonalnym noszeniem soczewek i powrotem do okularów. Panuje powszechna opinia, że alergie są przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych, ale niekoniecznie tak jest.
Obecnie na rynku dostępnym jest bardzo wiele rodzajów soczewek kontaktowych, z różnych materiałów i o różnych trybach noszenia – specjalista pomoże alergikowi dobrać tę optymalną soczewkę. Ponadto niewielkie zmiany w codziennych zachowaniach mogą przynieść ulgę.

Oto kilka porad:
• Badania wskazują, że jednodniowe soczewki kontaktowe, wyrzucane pod koniec dnia, są najbezpieczniejszą opcją dla wszystkich użytkowników, ale w szczególności dla alergików. Zakładając codziennie czystą soczewkę, minimalizujemy kumulowanie się alergenów i substancji drażniących, których jest oczywiście więcej na soczewkach dwutygodniowych czy miesięcznych, nawet jeśli są dokładnie dezynfekowane każdego dnia. Przy noszeniu soczewek jednorazowych nie używa się płynów pielęgnacyjnych, których składniki czyszczące i konserwanty mogą dodatkowo uczulać.
• Składniki płynów i ich konserwanty są oczywiście bezpieczne i efektywne, jednak mogą pogłębiać objawy alergiczne i związany z nimi dyskomfort. Jeśli używasz soczewek o dwutygodniowym lub miesięcznym trybie wymiany, porozmawiaj ze swoim specjalistą, które systemy pielęgnacyjne będą dla Ciebie najlepsze.
• Nie śpij w soczewkach. Większość osadów i zanieczyszczeń kumuluje się pod zamkniętymi powiekami, gdy soczewka nie jest spłukiwana przez film łzowy. Jeśli chcesz spać w soczewkach, porozmawiaj ze specjalistą, aby ocenił, czy to w ogóle jest dla Ciebie dobry wybór. Gdy jednak doświadczasz alergii ocznych, soczewki o przedłużonym trybie noszenia nie są zalecane.
• W okresie nasilenia objawów, spróbuj nosić soczewki, nawet jednodniowe, okazjonalnie – np. przy uprawianiu sportu czy wydarzeń towarzyskich. Poza domem miej ze sobą parę okularów „na wszelki wypadek”.
• Nie trzyj oczu, kiedy swędzą. Poproś specjalistę o sztuczne łzy czy krople nawilżające bez konserwantów – zazwyczaj nieco łagodzą objawy.
• Odwiedź alergologa i zrób sobie testy, żeby wiedzieć, co Cię uczula i czego unikać. Jeśli są to pyłki, spędzaj jak najmniej czasu na dworze, szczególnie w wietrzny dzień, kiedy alergeny są rozwiewane przez wiatr.
• Jeśli oczy stają się czerwone, bolą, a ostrość widzenia jest obniżona, zdejmij soczewki kontaktowe i udaj się do specjalisty.

źródło: OPTYKA – na podstawie materiałów Johnson & Johnson Vision Care